Cautarea unui Internship - Kit Student II

Identifică-ți interesele și abilitățile:

• Fă o listă cu domeniile care te pasionează și activitățile pe care le consideri distractive.
  • Gândește-te la cursurile tale preferate din facultate și proiectele la care te-ai implicat cu drag.
  • Identifică-ți punctele forte și abilitățile cheie pe care le deții (ex: comunicare excelentă, gândire critică, rezolvare de probleme, adaptabilitate).
  • Poți realiza teste de orientare profesională pentru a te auto-evalua și a descoperi domenii noi care ți se potrivesc (varianta 1, varianta 2).

Interesează-te despre companii:

• Apelează la rețelele tale de socializare (LinkedIn) pentru a identifica companii relevante pentru cariera ta visată.
  • Folosește platforme online specializate în internshipuri (UniPath) și filtrează rezultatele în funcție de domeniul tău de interes și locație.
  • Consultă site-urile web ale companiilor care te interesează pentru a vedea dacă oferă secțiuni dedicate internshipurilor.
  • Contactează biroul cariere al facultății tale pentru a afla despre parteneriatele cu diverse companii și oportunitățile de internship disponibile.

Participă la târguri de carieră:

• Informează-te despre târguri de carieră organizate în universitatea ta sau în orașul tău.
  • Pregătește-ți CV-ul și o variantă scurtă a scrisorii de intenție pentru a le putea prezenta angajatorilor prezenți.
  • Asigură-te că ai o ținută decentă și profesională pentru a crea o primă impresie pozitivă.
  • Exersează un pitch concis (prezentare de sine) în care să menționezi obiectivele tale profesionale și ce calități te recomandă pentru un internship.

Networking:

• Discută cu profesorii tăi, mentori sau persoane din domeniul care te interesează pentru a afla despre potențiale oportunități de internship.
  • Contactează absolvenți ai facultății tale pe LinkedIn pentru a cere sfaturi și informații despre experiențele lor de internship.
  • Participa la evenimente sau conferințe din domeniul tău pentru a-ți extinde rețeaua de contacte profesionale.

Aplică pentru internshipuri:

• Odată ce ai identificat internshipuri care corespund intereselor și abilităților tale, citește cu atenție descrierea pentru a vedea dacă îndeplinești cerințele, dar nu te descuraja daca nu le îndeplinești chiar pe toate si aplica oricum.
  • Adaptează-ți CV-ul și scrisoarea de intenție la fiecare internship în parte, evidențiind abilitățile și experiențele relevante pentru poziția respectivă.
  • Respectă termenele limită de aplicare și trimite documentele prin canalele indicate de companie sau organizație.
  • Pentru toate acestea recomandam sa folosești platforma noastră (unipath.ro) 😉

Vezi aici Kit Student III