Pregatirea pentru Interviuri - Kit Student III

Informează-te despre companie:

• Alocă timp pentru a studia website-ul companiei, misiunea, valorile și proiectele în care sunt implicați.
  • Informează-te despre echipa de management și persoanele cu care vei interacționa în timpul interviului.
  • Citește articole sau știri recente despre companie pentru a fi la curent cu activitatea lor.

Pregătește-ți propriile întrebări:

• Arată-ți interesul pentru companie și internship formulând întrebări despre proiecte curente, cultura organizațională, oportunități de dezvoltare profesională etc.
  • Evită întrebările la care poți găsi răspunsul pe site-ul web al companiei dar nu ezita sa ceri informații care te-ar putea ajuta sa iei o decizie buna.

Îmbracă-te profesional:

• Alege o ținută îngrijită, curată și potrivită mediului de lucru al companiei.
  • Evită hainele lejere, accesoriile extravagante sau parfumul puternic.
  • Primul contact vizual contează, așa că asigură-te că prezenta ta generală este impecabilă.

Ajunge la timp:

• Planifică-ți traseul din timp pentru a evita întârzierile din cauza traficului sau a unor evenimente neprevăzute.
  • Sosirea la timp arată respect față de angajator și te ajută să gestionezi emoțiile înainte de interviu.

Fii încrezător și entuziasmat:

• Menține contactul vizual, zâmbește natural și salută pe toată lumea cu care interacționezi.
  • Vorbește clar, articulat și evită ticurile verbale.
  • Arată entuziasm pentru oportunitatea de internship și pentru a învăța lucruri noi.

Vezi aici Kit Student IV